Endodoncja zajmuje się leczeniem chorób miazgi zęba, w której znajdują się nerwy i naczynia krwionośne, utrzymujące ząb przy życiu. Podstawową metodą leczenia jest leczenie kanałowe.

Przyczyny, dla których konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego mogą być różne, jednak najczęstsze to:

  • Wielokrotne zabiegi przeprowadzane na tym samym zębie lub nieszczelne wypełnienia.
  • Uraz, czasem nawet niewielka rysa na zębie, powodująca obumarcie zęba.
  • Głębokie ubytki próchnicze.
  • Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych.
  • Zęby nieprawidłowo leczone kanałowo.

W przypadku zaniechania leczenia dochodzi do nasilenia bólu oraz tworzenia się zmian zapalnych dookoła wierzchołka korzenia.

Leczenie kanałowe polega na dokładnym usunięciu wewnętrznej, zainfekowanej lub nieodwracalnie zmienionej tkanki zęba, oczyszczeniu kanału, dezynfekcji, a następnie szczelnym wypełnieniu odpowiednimi materiałami.

Korzyści płynące z prawidłowo wyleczonego endodontycznie zęba są nieocenione. Dzięki prawidłowej pielęgnacji i kontroli pozwalają na długotrwałe utrzymanie zęba w jamie ustnej, a także stanowią solidny zrąb pod koronę lub filar mostu przy uzupełnieniach protetycznych klasycznych i tych tworzonych w oparciu o implanty.

W ramach nowoczesnej endodoncji opieramy się na wypróbowanych oraz nowoczesnych metodach leczenia. W Stomatologii Rodzinnej jest to możliwe dzięki najnowocześniejszemu sprzętowi  stosowanego w dziedzinie endodoncji.

  • Zadbaj o swoje zęby! Umów się na wizytę już dziś

    Regularne wizyty u dentysty zapewnią Ci piękne i zdrowe zęby. Odwiedzaj dentystę co pół roku.