Oferta leczenia dzieci

Lakowanie zębów: dotyczy tylko zębów tylnych, które mają bruzdy. Zalewa się je preparatem fluorowym, który się utwardza jak plombę. „Zaklejenie” bruzdy uniemożliwia w tym miejscu rozwój próchnicy. „Zaklejenie” bruzdy zapobiega niekontrolowanemu rozwojowi próchnicy w tych miejscach. Lakowanie wykonuje się możliwie wcześnie po ich wyrżnięciu. W niektórych przypadkach, stosuje się lakowanie poszerzone polegające na delikatnym otworzeniu bruzd za pomocą wiertła.

Lakierowanie zębów: pędzlowanie wszystkich zębów, wzmacnia to zęby i chroni przed wystąpieniem próchnicy. Zabieg wykonuje się dwa razy w roku u dzieci starszych, zęby mleczne trzy-cztery razy w roku. Najbardziej popularne są lakiery fluorowe np. Fluor Protector czy Duraphat. Przylegają one do szkliwa i przez dłuższy czas uwalniają fluorki.

Lapisowanie: stosuje się w zębach mlecznych w ubytkach bardzo rozległych i płaskich powstających na gładkich powierzchniach zębów. Polega to na nasycaniu zębów roztworem, który działa bakteriobójczo i powoduje utwardzenie rozmiękłych tkanek. Zęby stają się wówczas ciemne i nieestetyczne, ale nie bolą. Zabieg ten jest bezbolesny wykonywany trzy razy w odstępach tygodniowych i powtarzany po trzech miesiącach.

Poza tym w naszym gabinecie wykonujemy tradycyjne leczenie BEZ BÓLU. Stosujemy kolorowe plomby dla dzieci, leczymy bezwiertłowo. Z pełną ofertą można zapoznać się w naszej zakładce OFERTA.

Informacje dla rodziców

Od pierwszych miesięcy życia dziecka należy dbać o higienę jamy ustnej, a po każdym karmieniu należy czyścić jamę ustną dziecka. Zęby mleczne, po pojawieniu się całej korony, należy starannie pielęgnować, ponieważ od stanu zdrowia zębów mlecznych w bardzo dużym stopniu stan przyszłych zębów stałych.

W Stomatologii Rodzinnej przywiązujemy bardzo dużą wagę do wizyty małych pacjentów – zwłaszcza do tej pierwszej, która prawidłowo przeprowadzona może bezpośrednio przełożyć się na późniejszy komfort leczenia i nastawienie dziecka do takiego leczenia.

Dzieci są bardzo wrażliwymi pacjentami, dlatego ważne jest stworzenie przyjaznej atmosfery. Podczas pierwszej wizyty zapoznajemy się z małym pacjentem i jego rodzicami, pokazujemy sprzęt, oswajamy z fotelem oraz w przyjazny sposób opowiadamy o tym, jak będzie wyglądało leczenie. Taka wizyta nie musi być połączona z żadnym zabiegiem leczniczym.

Ważne jest również odpowiednie nastawienie rodziców do wizyty dziecka i dentysty. Nie należy mówić dziecku, ani stwarzać atmosfery, że wizyta u lekarza stomatologa to coś strasznego. Dziecko powinno regularnie odwiedzać dentystę już po skończeniu 1. roku życia.

Dlaczego warto leczyć zęby mleczne?

  • Zęby mleczne utrzymują w jamie ustnej przestrzeń dla zębów stałych, a ich strata może prowadzić do wad zgryzu.
  • Próchnica nieleczona w zębach mlecznych może prowadzić do zapaleń miazgi, stanów zapalnych, co często wiąże się ze sporym bólem.
  • Obecność zębów mlecznych jest konieczna do prawidłowego rozwoju mowy.
  • Zdrowe zęby mleczne zapewniają prawidłowe żucie pokarmów. Dzieci z zębami z próchnicą unikają twardych pokarmów, żują niechętnie, co może zaburzać rozwój szczęk, proces trawienny i ogólny rozwój dziecka.

Pierwsze zęby mleczne wyrzynają się ok. 6 miesiąca życia,w 2-3 roku życia dziecko posiada pełne uzębienie mleczne. Dopiero około 5-6 roku życia pojawiają się pierwsze zęby stałe. Dzieci posiadają 20 zębów mlecznych.

Zęby mleczne są słabo zmineralizowane, nie tak grube i twarde jak zęby stałe, dlatego bakterie łatwiej w nie wnikają, a próchnica przebiega znacznie szybciej, powodując choroby miazgi zębowej, czyli nerwu. Jeżeli dziecko ma skłonność do próchnicy, to rodzice powinni przychodzić do dentysty z dzieckiem przynajmniej raz na trzy miesiące.

  • Zadbaj o zęby swojego dziecka. Zamów wizytę

    Regularne wizyty u dentysty zapewnią Ci piękne i zdrowe zęby. Odwiedzaj dentystę co pół roku.