W co wierzymy, a nie jest prawdą? Obalamy mity stomatologiczne.

W co wierzymy, a nie jest prawdą?

W obecnych czasach coraz większe grono pacjentów staje u progu gabinetu stomatologicznego aby zadbać o zdrowy uśmiech. Mimo że świadomość pacjentów znacznie się podniosła, to w społeczeństwie nadal funkcjonują pewne, często szkodliwe mity, które postaramy się dzisiaj obalić.

“Po co leczyć dziecku zęby mleczne, skoro i tak wypadną?”

Wielu rodziców zadaje sobie to pytanie. Okazuje się jednak, że dbałość o zęby mleczne jest równie ważna co o zęby stałe. Po pierwsze, każdy ząb poprzez system naczyń krwionośnych łączy się z całym organizmem – dlatego też toczące się w nim procesy zapalne mogą oddziaływać na ogólny stan zdrowia dziecka. Nie należy też zapominać, że choroby zębów mlecznych mogą powodować uszkodzenia zębów stałych. Dlatego tak ważne są regularne przeglądy stomatologiczne oraz staranna higiena jamy ustnej u małych pacjentów

“Wizyta u dentysty zawsze jest bolesna”

Odkrycie środków znieczulenia miejscowego zrewolucjonizowało stomatologię. Są to leki, które podane w odpowiedni sposób sprawiają, że procedury stomatologiczne mogą być przeprowadzane w sposób praktycznie bezbolesny. W ostatnim czasie w wielu gabinetach spotkać można także tzw. znieczulenie komputerowe. Pozwala ono na precyzyjne i łagodne podanie środka znieczulającego, dzięki czemu cała procedura jest ledwo odczuwalna przez pacjenta. Jest ono polecane w leczeniu zarówno dzieci, jak i dorosłych.

“Leczenie ortodontyczne jest tylko dla dzieci”

Nic bardziej mylnego. Na leczenie ortodontyczne można zgłaszać się w każdym wieku. Warto zaznaczyć, że nieprawidłowe ustawienie zębów utrudnia utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej, może powodować nadmierne starcie szkliwa czy nawet bóle głowy. Stąd nierzadko leczenie ortodontyczne wpływa nie tylko na estetykę, ale i prawidłowe funkcjonowanie całego narządu żucia. Współczesna ortodoncja oferuje wiele metod leczenia, od tych najbardziej znanych – czyli z metalowymi zamkami ortodontycznymi, po wysoko estetyczne leczenie przezroczystymi nakładkami.

“W ciąży nie można wykonywać zdjęć RTG”

W ciąży z reguły nie wykonujemy zdjęć radiologicznych, o ile nie istnieją do tego wskazania. Nie zmienia to jednak faktu, że bez obaw możemy przeprowadzić diagnostykę RTG u ciężarnej, jeśli jest to konieczne. Takie sytuacje mogą się pojawić na przykład podczas leczenia kanałowego. Warto zauważyć, że diagnostyka radiologiczna w obecnych czasach niezwykle się rozwinęła. Obecne dawki promieniowania są śladowe, a dodatkowo pacjentka zawsze ubierana jest w ochronny fartuch, osłaniający również brzuch.

“Fluor w paście do zębów jest toksyczny”

Fluor stanowi jeden z najważniejszych czynników w profilaktyce próchnicy. Wpływa on na procesy remineralizacji szkliwa, wzmacniając jego strukturę. Rzeczywiście, gdy przyjmiemy go za dużo, może zaszkodzić naszemu zdrowiu. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko, szczególnie na obszarze Polski. Dlatego dentyści regularnie zachęcają pacjentów do codziennego stosowania past z fluorem. Obecnie pasta z fluorem zalecana dla osoby dorosłej powinna zawierać 1450 ppm fluoru. Dzięki temu pacjenci przez długi czas mogą cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.

Zobacz więcej wpisów

Zobacz więcej wpisów

Umów się na wizytę

Zadbaj o swoje zęby! Umów się na wizytę już dziś

Regularne wizyty u dentysty zapewnią Ci piękne i zdrowe zęby. Odwiedzaj dentystę co pół roku.